فرایند مرکز رشد

فرایند مرکز رشد

واژگان:

دوره مرکز رشد: از زمان شروع فراخوان، دوره مرکز رشد آغاز و با مراحل دریافت کاربرگ و مدارک / بررسی و تایید / پیش رشد / رشد ادامه می­ یابد، سپس در مرحله پسارشد پایان می­ پذیرد.

هسته مرکزی رشد: گروهی متشکل از مدیر مرکز رشد و چند تن از اساتید رشته بازی سازی­ است که وظیفه بررسی، تایید و همچنین تصمیم ­گیری درباره تیم ­های بازی­ ساز مرتبط با مرکز رشد را بر عهده دارند. همچنین هر یک از اعضای هسته مرکزی رشد مسئولیت مدیریت تیم­ های مستقر را بر عهده دارند.

تیم بازی ساز: تیمی است که درخواست استقرار در مرکز رشد بصورت مجازی و یا فیزیکی را دارد.

کاربرگ درخواست استقرار در مرکز رشد: تیم‌های علاقمند به حضور در مرکز رشد بازی‌سازی می‌توانند با تکمیل و ارسال این کاربرگ به آدرس پست الکترونیک مرکز، درخواست خود را برای حضور در این مرکز ارسال نمایند. تعیین وضعیت درخواست از طریق پست الکترونیک به متقاضیان اعلام خواهد شد.

تیم مستقر: تیمی­ است که کاربرگ و مدارک ارسال شده، مورد بررسی قرار گرفته و مجوز استقرار آن در مرکز رشد برای دوره جاری صادر شده ­است.

منتورینگ: یک رابطه‌ میان دو نفر یا مجموعه است که در آن، اساتید مرکز رشد به عنوان منتور یا راهنما دارای تجربه، توانمندی‌ها و مهارت‌هایی است که می‌تواند به تدریج و در طی زمان به منتی یا راهجو که همان تیم مستقر در مرکز می ­باشد، منتقل کند.

مدیر رشد تیم: یکی از اعضای هسته مرکزی رشد مسئولیت تیم را تا پایان دوره رشد بر عهده خواهند داشت. همچنین منتورهای مورد نیاز تیم مستقر نیز توسط مدیر رشد تیم مشخص خواهند شد.

پیش رشد: در این مرحله تیم مستقر به بلوغ کامل رسیده و اعضای تیم خود را تکمیل می­نماید، همچنین مجبور است اندازه پروژه خود را کامل درک نموده و نقاط تاریک و پنهان پروژه خود را مشخص و روشن نماید.

رشد: در این مرحله تیم مستقر، ایده خود را بصورت کامل پیاده ­سازی نموده و خروجی نهایی آن را ارائه می­ نماید.

پسارشد: در این مرحله تیم مستقر، پروژه خود را با همکاری و کمک مرکز رشد در درگاه­ های انتشار منتشر نموده و همچنین از حمایت­ های بنیاد ملی بازی­ های رایانه­ ای برای ادامه مسیر به عنوان یک تیم مستقل استفاده می ­نماید.

.

فرآیند مرکز رشد:

1- هر سال دو دوره در مرکز رشد برگزار می­ شود که هر دوره مرکز رشد 24 هفته می ­باشد، 4 هفته آن برای بررسی طرح­ ها (مراحل 3 تا 6)، همچنین مرحله پسارشد دوره قبل و 20 هفته آن مراحل دیگر رشد می ­باشد.

یک پروژه می­ تواند به صلاحدید هسته مرکزی رشد یک دوره دیگر نیز تمدید شده و تا پایان دوره بعدی به پایان برسد.

2- تیم بازی ساز متقاضی حضور در دوره های رشد ملزم به پر کردن کامل « کاربرگ درخواست استقرار » و ارسال آن به همراه ضمائم مورد نیاز که در کاربرگ به آن ها اشاره شده، می­ باشد. تیم بازی ساز باید مطالب صحیح در کاربرگ درج نماید و در صورتی که در هر یک از مراحل دوره رشد خلاف آن ثابت شود از ادامه همکاری تیم با مرکز رشد جلوگیری خواهد شد.

3- پس از پایان زمان فراخوان، طرح ­ها و مدارک دریافتی توسط هسته مرکزی رشد بررسی شده و درصورت ناقص بودن طرح یا مدارک یک بار به تیم بازی­ ساز اطلاع داده خواهد شد تا طرح یا مدارک خود را کامل نماید. در غیر این­صورت تیم بازی­ ساز می ­تواند برای دوره بعدی رشد دوباره اقدام نماید.

4- پس از تایید اولیه ­ی طرح ­ها و مدارک، جلسه حضوری و یا مجازی با حضور تیم بازی­ ساز در هسته مرکزی رشد برگزار می ­شود و تیم بازی­ ساز باید طرح خود را ارائه نموده و به سوالات اعضای هسته مرکزی رشد پاسخ گویند.

5- پس از برگزاری جلسات مشترک، طرح ­ها مورد بررسی قرار می­ گیرد، طرح ­های برگزیده به مرحله بعد، طرح ­های مشروط به قرار زیر (بند6) و طرح های مردود از چرخه رشد خارج می­ شوند (عدم موفقیت تیم).

6- لازم است تیم ­های بازی­ ساز طرح مشروط خود را با توجه به تغییرات مد نظر هسته مرکزی رشد بروزرسانی و ارسال نمایند. پس از بررسی مجدد طرح ­های برگزیده به مرحله بعد و طرح­ های مردود از چرخه رشد خارج می­ شوند (عدم موفقیت تیم). لازم به ذکر است فرصت مجدد بروزرسانی طرح فقط یکبار در اختیار تیم قرار می­ گیرد و در صورتی که  تیم بازی­ ساز در زمان مقرر و طبق تغییرات مد نظر هسته مرکزی رشد طرح خود را بروزرسانی ننماید، می ­تواند برای دوره بعدی رشد دوباره اقدام نماید.

7- در مرحله پیش رشد که به مدت 4 هفته به طول می ­انجامد، تیم مستقر باید تمامی مراحل پیش تولید خود را تکمیل نماید. در این مرحله مهم­ ترین فعالیت ایجاد مستندات فنی، هنری و طراحی بازی می ­باشد. فعالیت­ های مورد نیاز در مرحله پیش رشد توسط مدیر رشد تیم به تیم مستقر اعلام خواهد شد. در صورت نیاز به ساخت پروتوتایپ این موضوع به اطلاع تیم مستقر خواهد رسید.

پس از این مرحله کلیه فعالیت ­های انجام شده توسط تیم مستقر در هسته مرکزی رشد بررسی شده، در صورت تایید به مرحله بعد و در صورت مردود شدن از چرخه رشد خارج می­ شوند (عدم موفقیت تیم).

8- در مرحله رشد که 16 هفته به طول می ­انجامد، کلیه مراحل تولید و پس تولید با هماهنگی کامل با مدیر رشد تیم انجام شده و به صلاحدید او گزارش­ های دوره­ای یک تا دو هفته ­ای ارائه نمایند. لازم است تیم­ های مستقر تا پایان مرحله رشد خروجی نهایی پروژه خود را ارائه نمایند. این زمان نهایتاً می ­تواند به صلاحدید مدیر رشد تیم تا 4 هفته تمدید شود. در صورتی که تیم به زمان بیشتری برای اتمام کار نیاز داشته باشد به پیشنهاد مدیر رشد تیم و تصویب در هسته مرکزی رشد تا پایان دوره بعدی رشد تمدید خواهد شد.

پس از این مرحله کلیه فعالیت­ های انجام شده توسط تیم مستقر در هسته مرکزی رشد بررسی شده، در صورت تایید به مرحله بعد و در صورت مردود شدن از چرخه رشد خارج می­ شوند (عدم موفقیت تیم).

9- در مرحله پسارشد همکاری لازم برای رفع ایرادات نسخه نهایی و انتشار آن همچنین حمایت­ های لازم درخصوص استقلال تیم که جزئیات آن در اختیار تیم مستقر قرار خواهد گرفت ارائه می­ شود.